17 Серпня 2020р.
Як правильно захистити в суді земельну ділянку фермера, що передана в оренду державою – для Agri-Gator News

Земельні відносини в Україні є, зазвичай,  проблемними, часто не визначеними та мають значний суспільний інтерес. Сьогодні держава, перед відкриттям ринку землі, ще більше розпочала повертати земельні ділянки державної та комунальної власності, в тому числі, передані в оренду фізичним чи юридичним особам. Не виключенням є земельні ділянки надані фізичним особам -фермерам для ведення сільськогосподарської діяльності. Втім, законодавство України з цього питання недосконале, трактування норм закону органами державної влади завжди різне (часто не на користь громадян), що призводить до виникнення проблем. 

Все б нічого, якби земельні ділянки не були основою фермерського господарства. Немає землі – немає фермерського господарства, як наслідок не буде належного розвитку сільського населення.

Повертаючись до теми отримання земельної ділянки для створення  фермерського господарства, варто сказати що в самій процедурі отримання майже не має підводних каменів за виключенням випадків отримання декількох земельних ділянок одночасно.

Проте, що робити у випадку, коли після створення фермерського господарства фізична особа-голова фермерського господарства отримує землю ще раз без участі в торгах.

Як правило, прокуратура звертається до суду в інтересах держави, в особі Держгеокадастру України (може бути інший орган, в залежності від місця розташування земельної ділянки), або як самостійний позивач (в такому випадку Головне управління Держгеокадастру або інший орган буде відповідачем) до фермерського господарства або фізичної особи, якій надана така земельна ділянка в оренду.

Варто зазначити, що тут виникає три вкрай важливих питання.

Перше питання.

Прокуратура звертається до господарського суду відповідної області до фермерського господарства про визнання недійсним договору про оренду земельної ділянки, скасування реєстрації права оренди в Державному реєстрі речових прав та повернення земельної ділянки.

Часто суди приймали різні рішення в частині того, до юрисдикції яких судів відноситься дана суперечка, оскільки земельну ділянку в оренду отримала особа уже після реєстрації фермерського господарства, а отже не під створення господарства, а для вже існуючого.

У самій свіжій постанові Великої Палати Верховного Суду (далі – ВП ВС) від 15.01.2020 у справі № 698/119/18 встановлено, що враховуючи суб`єктний склад сторін суперечки, її слід розглядати за правилами цивільного судочинства.

Отже, на думку ВП ВС, у таких випадках, має бути звернення до суду з позовною не до фермерського господарства (господарська юрисдикція), а до фізичної особи (цивільна юрисдикція).

Проте, не все так однозначно. В залежності від багатьох чинників, наприклад, які земельні ділянки належать фермерському господарству по статуту, чи передана в суборенду фермерському господарству отримана земельна ділянка, тощо ситуація може змінитись.

Ми вважаємо, що у разі, якщо земельна ділянка отримана фізичною особою після створення фермерського господарства без участі в торгах та держава не погоджується з таким отриманням та витребовує її, то такий спір відноситься до цивільної юрисдикції.

Друге питання.

В залежності від того, хто є позивачем у справі (прокуратура як самостійний позивач чи прокуратура в інтересах держави в особі Держгеокадастру) необхідно встановлювати підстави та строки звернення до суду з позовом, оскільки як правило передача в оренду відбулась давно, а звернулась прокуратура лише зараз.

Таким чином, це може бути додатковим захистом прав орендаря, від витребування з його володіння земельної ділянки.

Третє питання.

Це питання стосується матеріальної частини справи, правомірності чи протиправності “повторного” отримання в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства.

Для вирішення справи по суті та визначення ефективного способу захисту необхідно встановити декілька моментів:

  • Чи передавалась така земельна ділянка у фактичне користування уже створеному фермерському господарству;
  • Чи має на меті фізична особа зареєструвати ще одне фермерське господарство після “повторного” отримання земельної ділянки;
  • Чи здійснюються дії щодо реєстрації нового фермерського господарства;
  • Чи використовується отримана земельна ділянка взагалі.

Якщо особа має на меті після отримання земельної ділянки створити та зареєструвати нове фермерське господарство, то це не мало б вважатись, як порушення процедури отримання земельної ділянки без проведення торгів.

Проте, все залежить від обставин справи, від того, коли було отримано відповідну земельну ділянку (оскільки діяло різне законодавство), термінів реєстрації фермерського господарства після отримання земельної ділянки, порядку користування цією земельною ділянкою тощо.

Лише після встановлення таких обставин,  можна говорити про безпідставність заявленого прокуратурою позову.

Таким чином, у разі виникнення необхідності в отриманні додаткових земельних ділянок, для ведення фермерського господарства, необхідно звернутись до юристів, щоб зменшити ризики повернення цієї земельної ділянки у зв’язку з порушенням процедури такого отримання, та отримати земельну ділянку без порушення законодавства.

А у випадку, якщо позовну заяву уже подано до суду, звісно не зволікайте, зверніться до компетентних юристів, які допоможуть обрати найефективніший спосіб захисту ваших інтересів у суді.

Автор
публікації
РУЩАК ВАСИЛЬ КЕРУЮЧИЙ ПАРТНЕР АДВОКАТ
Як правильно захистити в суді земельну ділянку фермера, що передана в оренду державою
Читайте також
Залишилися запитання чи пропозиції?
Напишіть нам
Запис на зустріч
до юриста
Номер телефону*
Коротко опишіть ваше питання/проблему*

Дякуємо за заявку

Политика конфиденциальности

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Et quod, aut eligendi consequatur iste, eveniet dolorem aperiam cupiditate ad optio fuga neque omnis hic totamvoluptatem repellat deleniti, voluptas dignissimos.