17 Серпня 2020р.
Нова «рейдерська» схема: порушення екологічних норм – для GrowHow.in.ua • Як вирощувати
Цього тижня в мережі Інтернет висвітлено багато новин щодо появи нових схем «рейдерства». Як повідомляє видання Пропозиція, нова схема працює так: «на ділянці, яку обробляють і, відповідно, вносять добрива, Держекоінспекція бере зразок. Ще один — на ділянці, яка не використовується для с/г цілей. Зразки між собою порівнюють на вміст амонію (обмінного) в перерахунку на азот амонійний, що є складовим елементом як органічних, так і мінеральних добрив, і одним з ключових показників родючості ґрунту». Таким чином вказаним органом встановлюються порушення екологічних норм, осіб (орендарів) притягують до адміністративної відповідальності, а договір оренди земельної ділянки може бути визнаний недійсним, або його можуть розірвати. 

Як діяти у цій ситуації, розповідає Василь Рущакадвокат, керуючий партнер ЮФ PROPERTY:

Василь Рущак, адвокат, керуючий партнер ЮФ PROPERTY

Перше: З цих підстав, договір оренди земельної ділянки не може бути визнаний недійсним.

Друге: Так, дійсно, порушення екологічних норм, є підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки.

Проте, не потрібно відразу впадати в паніку. Всі ми розуміємо, що це може бути тиском з боку держави, або дійсно схемою для подальшої передачі земельної ділянки іншим особам. Однак, паніка не допоможе.

NB: В обов’язки орендаря земельної ділянки входить дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил (ст. 24 Закону України «Про оренду землі»).

Пункт «г» ч. 1. Ст. 141 Земельного кодексу встановлює, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є, використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам.

Враховуючи вказані положення статей законодавства, необхідно також розуміти їх практичне застосування, та доказування.

Як діяти орендарям, у таких випадках

Перше, на що треба звернути увагу, так це на те, що Держекоінспекція не є стороною договору оренди, оскільки не є розпорядником земель. Відтак, з ініціативи цього органу розірвання договору не відбувається.

Проте, вказаний орган може притягнути особу до адміністративної відповідальності. Таке притягнення потрібно оскаржувати, оскільки це буде слугувати доказом у суді щодо порушення екологічних норм.

Також, необхідно перевірити повноваження особи, яка прийшла на перевірку, та у разі порушень, або не допускати до перевірки, або оскаржувати проведення такої.

Якщо визнати перевірку Держекоінспекції протиправною та скасувати її, то підстав для звернення до суду та розірвання договору оренди, не буде.

Якщо позовна заява подана

Якщо в договорі оренди немає чітко прописаного, що з підстав порушення екологічних норм сторона має право в односторонньому порядку розірвати договір, то розірвати можна такий договір через суд.

Найчастіші є випадки, коли прокуратура в інтересах держави, в особі органу, який є стороною договору оренди, або сам орган державної влади чи місцевого самоврядування, звертається до суду із позовною заявою про розірвання договору оренди земельної ділянки.

Якщо позов ініційований прокурором, то необхідно обґрунтовувати відсутність підстав для звернення прокурора в інтересах держави в особі орендодавця, оскільки прокурор може звертатись до суду в інтересах держави у виключних випадках.

Доведення відсутності підстав звернення прокурора з позовною заявою, може бути підставою для закриття провадження у судовій справі.

Щодо суті спору

Доказом порушення екологічних норм, повинні бути певні лабораторні дослідження та висновки відповідного фахівця.

Але повертаючись на початок, то Держекоінспекція порівнює зразки із земельної ділянки яка обробляється та яка не обробляється. Таким чином, висновки щодо такого порівняння є неналежними та недостовірними доказами, що потрібно доводити в суді.

Додатково в суді можна клопотати про проведення судової експертизи, яка може чітко встановити, чи були порушені екологічні норми, при обробітку землі, наприклад: чи відбувалось розпилювання заборонених агрохімікатів та пестицидів; чи порушено пропорційність певного агрохімікату чи пестициду; чи нанесено орендарем земельній ділянці, у зв’язку з обробітком, шкоди.

Останній пункт (завдана шкода) є важливим елементом доказування, оскільки, у таких справах орендодавцю чи прокуратурі необхідно доводити істотність порушення орендарем умов договору, та завдану шкоду, яка виражається у матеріальній цінності, яку понесено орендодавцем у зв’язку з істотним порушенням таких умов договору орендарем.

Отже, що ми маємо в результаті зазначеного вище

Лише сама перевірка Держекоінспекції не може слугувати доказом реального порушення екологічних норм.

Необхідно оскаржувати всі дії органів, та не допускати притягнення до відповідальності.

Оспорювати підстави для звернення до суду прокуратурою.

Доводити щодо недопустимості та недостовірності доказів порушення екологічних норм, а підстав може бути багато.

Суду доводити відсутність істотного порушення умов договору та завдання будь-якої шкоди державі.

Автор
публікації
РУЩАК ВАСИЛЬ КЕРУЮЧИЙ ПАРТНЕР АДВОКАТ
Нова «рейдерська» схема: порушення екологічних норм - для GrowHow.in.ua • Як вирощувати
Читайте також
Залишилися запитання чи пропозиції?
Напишіть нам
Запис на зустріч
до юриста
Номер телефону*
Коротко опишіть ваше питання/проблему*

Дякуємо за заявку

Политика конфиденциальности

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Et quod, aut eligendi consequatur iste, eveniet dolorem aperiam cupiditate ad optio fuga neque omnis hic totamvoluptatem repellat deleniti, voluptas dignissimos.