9 Березня 2020р.
В Україні будуть діяти нові правила оренди землі

Сьогодні існує певна правова невизначеність стосовно прав та порядку автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки.

Проте, 15.07.2020 набирають чинності деякі положення Законом N 340-IX (так званий “Антирейдерський” закон), в тому числі щодо оренди землі.

Так, за новими правилами чітко розділено два правових механізми:

  1. пролонгація (автоматичне поновлення) договорів оренди землі;
  2. переважне право на укладення нового договору оренди землі орендарем, який належним чином виконував умови такого договору.

Для автоматичної пролонгації договору оренди необхідно дотриматись таких умов:

  • наявність у договорі умови про його поновлення після закінчення строку, на який він укладений;
  • неподання стороною договору, не менш як за місяць до дати закінчення дії договору, заяви до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про виключення з реєстру відомостей про поновлення договору.

Нові правила, в частині пролонгації, стосуються також договорів про встановлення земельного сервітуту, договорів про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови.

Переважне право на укладення договору оренди земельної ділянки має орендар, за наступних умов:

  • орендар належним чином виконував та не порушував умови договору оренди;
  • орендар у строк встановлений договором, але не пізніше як за один місяць до закінчення строку дії договору, повідомив орендодавця про намір скористатись переважним правом.
  • до листа-повідомлення орендар додав проект договору, який може містити інші умови.

Зауважимо, що орендодавець зобов’язаний в місячний строк розглянути та перевірити проект договору на відповідність вимогам закону, та узгоджує істотні умови договору.

У разі оренди земель державної та комунальної власності, укладення договору відбувається за рішенням відповідного органу.

Більш того, у разі не згоди орендодавця в укладенні нового договору, орендодавець направляє лист орендарю про таку незгоду, а у випадку з органом державної влади та місцевого самоврядування орендарю направляється рішення відповідного органу.

Наголошуємо, що у випадку укладення або зміни договорів оренди після набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству” (в частині оренди – після 15.07.2020), умови договору повинні відповідати вимогам цього Закону.

Також, вказаним Законом передбачено, що власник земельної ділянки може встановити умову нотаріального посвідчення договору (внесення змін до договору) про встановлення земельного сервітуту, договорів про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарської потреб (емфімевзис) або забудови (суперфіцій), договору оренди, а також скасувати таку вимогу. Встановлення (скасування) вимоги є одностороннім правочином, що підлягає нотаріальному посвідченню.

Автор
публікації
РУЩАК ВАСИЛЬ КЕРУЮЧИЙ ПАРТНЕР АДВОКАТ
Сьогодні існує певна правова невизначеність стосовно прав та порядку автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки.
Читайте також
Залишилися запитання чи пропозиції?
Напишіть нам
Запис на зустріч
до юриста
Номер телефону*
Коротко опишіть ваше питання/проблему*

Дякуємо за заявку

Политика конфиденциальности

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Et quod, aut eligendi consequatur iste, eveniet dolorem aperiam cupiditate ad optio fuga neque omnis hic totamvoluptatem repellat deleniti, voluptas dignissimos.