17 Серпня 2020р.
Верховний суд вирішив злободенну проблему фермерів. Частково ©Пропозиція – Головний журнал з питань агробізнесу

23 червня 2020 року Велика Палата Верховного Суду у справі № 922/989/18 ухвалила важливе рішення, яке стосується права постійного користування земельною ділянкою для ведення СФГ, пише propozitsiya.com.

Втрата землі, наданої в постійне користування в 90-і роки, в випадку смерті голови ФГ, за словами фермерів, — одна з найболючіших проблем фермерських господарств. Тому ФГ «Берізка» з Богодухівського району Харківської області, яке наважилось подати до суду на Держгеокадастр і пройти з позовом усі «кола судового пекла» (Господарський суд області, Апеляційний господарський суд, Касаційний господарський суд, котрий врешті передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду), що зайняло більше двох років, гідне глибокої пошани.

Верховний Суд дійшов висновку, що підставою припинення права постійного користування земельною ділянкою, наданою громадянину для ведення фермерського господарства, є припинення діяльності такої юридичної особи, як селянське (фермерське) господарство. 

Більш того, смерть особи, якій надавався відповідний акт на право постійного користування земельною ділянкою не є підставою для припинення такого права користування, оскільки користувачем, після створення селянського (фермерського) господарства стало саме це господарство.

Таким чином, якщо спадкоємець успадкував селянське (фермерське) господарство, то таке фермерське господарство правомірно користується земельною ділянкою наданою спадкодавцю на праві постійного користування землею. І жоден орган не може позбавити його такого права.

Проте, як зауважив адвокат Василь Рущак, керуючий партнер юридичної фірми PROPERTY, це рішення не захищає фермерів в повній мірі. Він пояснює, що Великою Палатою Верховного Суду не визначено питання успадкування права постійного користування землею разом з сімейним (фермерським) господарством. Відтак, превентивно захистити свої права не вийде.

Таким чином, як пояснює Василь Рущак, селянському (фермерському) господарству буде необхідно: 

  1. очікувати на порушення його прав (скасування акту органом, протиправні дії третіх осіб щодо заволодіння земельною ділянкою, тощо); 
  2. звертатись до суду з позовною заявою щодо успадкування права постійного користування землею разом із селянським (фермерським) господарством, яке є користувачем такою земельною ділянкою в силу закону та встановлювати знову судову практику; 
  3. якщо спірній земельній ділянці не присвоєно кадастровий номер та її не зареєстровано в реєстрі речових прав, звертатись до компетентних органів, які з великою вірогідністю відмовлять у відповідній реєстрації, після чого звертатись до суду.

Отже, в більшості випадків дорога веде до суду. В судовому порядку потрібно буде або визнавати право постійного користування земельною ділянкою за селянським (фермерським) господарством, або доводити, що таке право успадкувалось разом з селянським (фермерським) господарством, для ведення якого надавалась земельна ділянка, якщо селянське (фермерське) господарство не ліквідоване та успадковане.

Автор
публікації
РУЩАК ВАСИЛЬ КЕРУЮЧИЙ ПАРТНЕР АДВОКАТ
Верховний суд вирішив злободенну проблему фермерів. Частково ©Пропозиція - Головний журнал з питань агробізнесу
Читайте також
Залишилися запитання чи пропозиції?
Напишіть нам
Запис на зустріч
до юриста
Номер телефону*
Коротко опишіть ваше питання/проблему*

Дякуємо за заявку

Политика конфиденциальности

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Et quod, aut eligendi consequatur iste, eveniet dolorem aperiam cupiditate ad optio fuga neque omnis hic totamvoluptatem repellat deleniti, voluptas dignissimos.